Кошуу, кемитүү амалдарынын өз ара байланышы
- 13.03.2024
- 0
Сабактын максаты:
А) Окуучулар мисал, маселе чыгара алышат.
Б) Логикалык ойлоосу, кабыл алуусу, эске тутуусу өнүгөт.
В) Математика сабагына кызыгып, тапкыч, билгич болушат.
Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү
Жабдылышы: Сүрөттөр, ватман, маркер, карточка, проектор ж.б.
Усулдар: топто, жекече, мээге чабуул, суроо-жооп ж.б.
Сабактын жүрүшү:
Уюштуруу: Ар дайым ачык кабагым,
Дайым даяр сабагым,
Саламаттык каалаймын
Саламатсыңарбы, балдарым!
Жагымдуу маанай: “Ай чыкты” ыры
Алтын эрежени эске салып алалы:
-Тынч отуруу
-Бири-бирин угуу
-Сабакка активдүү катышуу
-Кол көтөрүп жооп берүү
-Убакытты туура пайдалануу
Топко бөлүү:
- “Кемитүү” тобу
- “Кошуу” тобу
Баалоо критерийлери менен тааныштыруу:
Үй тапшырманы текшерүү: Бош чакмактарды толтур.
Жаңы тема: 2+3=5 5-2=3 5-3=2
Математика илиминде бул түшүнүктү түшүнүү абдан маанилүү. Эки сан кошулса, сумма келип чыгат. Ал эми суммадан кошулуучулардын бирөөсүн кемитсек, экинчи кошулуучу сан келип чыгат.
Топто иштөө. Таблицаны толтур:
Амалдарды берилген иретте аткар:
Эс алуу мүнөтү: “Манжалар ырдайт”
Биринчиси баш бармак,
Экинчи колум сөөмөйүм.
Үчүнчүсү ортон,
Төртүнчүсү аты жок
Бешинчиси чыпалак.
Тапшырма: Маселе иштөө. “Кошуу” тобу:
- Тимур атасы экөө энесинин туулган күнүнө 2 ак, 4 сары жана 5 кызыл роза гүлүн сатып алышты. Алар энесине канча роза гүлүн тартуулашты?
“Кемитүү” тобу:
- Даракта 10 алма болгон. Куштар 3 алманы алып кетишти. Даракта канча алма калды?
Жыйынтыктоо: Мугалимдин сөзү.
Баалоо: Өзүн-өзү, бири-бирин баалоо.
Үй тапшырма: 31-бет, №9
Бегимай Баймоңолова, Балыкчы шаары, К. Жакыпов атындагы №8 жалпы орто билим берүү мектебинин башталгыч классынын мугалими.
Комментарийлер